ÜRÜNLER
İŞ BAŞINDA BİZ!
REFERANSLAR
İLETİŞİM
S.S.S.
Çanakcı Ahşap
Profil & Sanayi
Neden Ahşap Yapı?
Lamine Ahşap Nedir?
Ahşabın İçeriği
Kereste Nasıl Korunur
Ahşap Evlerin Özellikleri
Nasıl Ahşap Tercih Etmelisiniz
Pergole Nedir?
Kamelya Nedir?
Veranda Nedir?
Neden Ahşap Yapı?

Neden Ahşap Yapılar?

Sağlıklı Bir Yaşama Alanıdırlar.
Ahşap evler, dünyada “Yaşayan Evler” olarak da bilinmektedir. Evin içinde sürekli oksijen sirkülasyonu olmaktadır. Bunun neticesinde de başta astım ve romatizmal hastalıklar olmak üzere bir çok hastalığı önlediğinden sağlık açısından da tercih sebebi olmaktadır
Depreme Dayanıklıdırlar.
Ahşap evler depreme dayanıklı olmaları açısından da betonarmeye göre çok daha güvenlidir. Evler birbirine geçme yöntemi kullanılarak üretilir.
Dünyada deprem standartları belgesini en zor veren ülke olan
Japonya’nın bu evleri tercih etmesinin ilk sebebi de budur
İzolasyona Sahiptirler
En önemli tercih sebebi ise izolasyondur.
Evlerde kullanılan dış kaplama ile iç kaplama arasına yerleştirilen
izolasyon malzemesi dünyadaki gelişmiş ülkelerin kullandığı malzemelerle aynıdır. Son derece sağlıklı olan bu malzemelerin insan sağlığı açısından en ufak bir risk taşıması söz konusu değildir.

NEDEN AHŞAP?

Ahşap mükemmel bir yapı malzemesidir. Burada ahşabı çağımız teknolojisinin üstün ürünleri beton ve çelik ile kısaca karşılaştıralım:
Ahşap yüksek bir taşıma gücüne sahiptir

1 kilogram ahşap, 1 kilogram beton ya da çelikten fazla yük taşır. Ahşap ile 250 metrelik açıklar kolonsuz geçilebilmektedir. Bu tip konstrüksyonlarda, ağır olması nedeni ile çelik kullanılamıyor.
Ahşap doğa şartlarına ve depreme dayanıklıdır

Hava şartlarına, kimyasallara dayanıklılık bakımından en yüksek notu gene ahşap alıyor. İngiliz Standartlarına göre elektrik ve telekomünikasyon hatlarında kullanılan ahşap direklerin hizmet ömürleri 50, su soğutma kulelerinde kullanılan ahşap dolguların 30, ahşap karayolu köprülerinin ise 50 yıldır. Bu alanlarda beton ve çeliğin ömrü yukarıdaki rakamların yarısına erişebilmektedir.
“Karbonatlaşma” sorunu, son yıllara kadar hizmet ömrünün sonsuz olduğuna inanılan “betonarme”ye büyük bir darbe indirmiştir.
Ahşabın yangına karşı direnci yüksektir

Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten üstündür. Bugün ABD’nde kapalı spor salonu gibi büyük kalabalıkların bulunacağı yerlerin, yangın tehlikesine karşı ahşap karkas olarak inşasına gidilmekte, Almanya’da gene aynı nedenle çelik konstrüksyonlar ahşap kaplanmaktadır. Yangınlar üzerine yapılmış araştırmalar ve derlenmiş istatistikler taşıyıcı olarak kullanılan ahşabın en güvenli malzemelerden biri olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Yangının başlama nedeni hiçbir zaman ahşap değildir ve ısı geçirmeme, kömürleşme özellikleri nedeniyle ahşap-karkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabiliyor. Ancak çıplak çelik konstrüksyon (çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) normal bir yangına ancak 10 dakika dayanabilmekte, yapı ikaz vermeden anında çökmektedir.
Ahşap kaynağı yenilenebilen tek yapı malzemesidir

Bu özelliği, üretimi ve işlenmesi için az enerji istemesi (aynı miktar alüminyumun ellide biri kadar) dönüşebilir olması ve üstün ısı yalıtım özellikleri ile birleştirilince onu çağımızın çevre ve enerji sorunlarına en iyi cevap veren malzemesi yapıyor. Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanların yaşamasını sağlar. Nitekim ahşabı fazla kullanan ülkelerde orman alanları devamlı çoğalıyor. Greenpeace de doğramada ahşabı öneriyor.

AHŞABIN DÜŞMANLARI

Ahşap en eski inşaat malzemelerinden biridir. İşlenmesi kolaydır, hafiftir, mukavimdir, ses, ısı ve elektrik yalıtımında mükemmel özelliklere sahiptir. Ancak aynı zamanda biyolojik bir madde olan ahşap dış etkenlerle çeşitli bozulmalara uğrar. Ahşaba uygulanacak çeşitli koruma işlemleri onu bu dış etkilere karşı korur. Bu bölümde ahşabın başlıca bozulma nedenleri ve bunlara karşı nasıl korunabileceğinden söz edeceğiz.
Ahşabın birçok biyolojik düşmanı da var. Mantarlar bakteriler, böcekler ve termitler. Bunlardan bazıları ahşabın tamamen yok olmasına bazıları ise sadece görüntü bozukluklarına neden olur. İşte bu özellik acaba kötü mü? Ormanda büyüyen ağaçların hiç yok olmadığını bir düşünün! Ahşap “doğada yok olabilen” bir malzemedir. “Çöpü“ yoktur. İstendiği zaman ona, onu sonsuza kadar yaşatacak tasarım ve teknolojiyi uygulayabilir, istediğimiz zaman da yakabilir ya da çürümeye terk edebiliriz.
Ahşap Ev Yapımında Kullanılan Malzemelerin Teknik Özellikleri:
Ahşap malzemesi diğer yapı malzemelerine göre mimari uygulamalarda daha fazla esneklik ve uygulama kolaylığı sağlarken, nefes alır bir yapıda olmasından dolayı insan yaşamına çok sağlıklı bir ortam sunar. Üstün ısı ve nem yalıtımı özellikleri ile ahşap evler içinde yaşanılacak en sağlıklı ortamı yaratır. Beton yapılar yaydıkları radon gazı nedeni ile toksit yapıya sahiptirler.

Ahşap evler söküldüğünde çok az zayiatla yeniden kurulabilir. Onarım plan değişikliği çok kolaydır. Kullanıcıya ”bireysel müdahale” olanağı verir.

Ahşap enerji dostudur imal edilirken ve inşa edilirken diğer yapı malzemelerine göre çok daha az enerji kullanılır.

Betonun karşım suyundan; sonraki sulamasına, çakılın büyüklüğünden, kalitesine, demirin kalınlığından; işleniş biçimine kadar yüzlerce faktörün bulunduğunu ve bu yüzden eldeki olanaklarla denetimin olanaksız olduğunu artık kabul etmeliyiz.

Yapı malzemesi olan ahşabın mukavemetinin ağırlığa oranı, diğer yapı malzemelerinden yüksektir. Bu özelliği ile depreme en dayanıklı yapı malzemesidir.

EPS ( Polistiren Sert Köpük ) Isı Yalıtım Levhası:

*Yüksek ısı yalıtımı sağlayan levha, kimyasallara ve bakteri büyümesine karşı dirençlidir.

*Kapalı gözenekli olduğu için pratik olarak ıslanmaz., yalıtımı sürekli yapar.

*Çok iyi darbe absorbsiyon özelliği vardır. Basınca dayanıklıdır. Kırılgan değildir.

*Sonsuz ömürlüdür. Çevrecidir, içinde ozon tabakasına zarar verici CFC içermez. Geri dönüşümlüdür.

*Duvarlarda su, yoğunlaşma ve rutubet sorunlarını ortadan kaldırır.

*Kalınlığı zamanla incelmez sabit kalır.

*Zararlı madde emisyonunu azaltır.

*Enerji verimliliğini ciddi oranda elde eder, yapılarda enerji maliyetini % 40 azaltır.

OSB:

Çatı kaplama ve cephe kaplama malzemesi olarak kullanılan OSB dış etkenlere dayanıklı fenolik reçine ile yapıştırılmıştır. Kenarları keçe, yüzeyi parafin kaplı olduğundan kesinlikle sudan etkilenmez. Kontraplak sınıfı bir malzeme olup, performansı kontraplağa göre daha yüksektir.

Dış cephe Kaplama Malzemeleri:

Ahşap Yalı baskı:

Birbirine geçme sistemi ile oluşan, dış cephelerde ahşap sıcaklığını yaşatan bir kaplama malzemesidir. Kolay uygulanabilir, dayanıklıdır.

Yer Döşemesi: Rabıta

Zemin beton tesviyeli olarak yapıldıktan sonra karkas sistemi ile monta edilerek ara boşluklarına EPS yalıtım malzemesi yerleştirilerek üzerine 20mm kalınlığında rabıta uygulanmaktadır.

Çatı Kaplama Malzemeleri: Shingle

Cam tülü ve asfalttan üretilen shingle, esnek bir yapıya sahiptir. Hafiftir ve bu nedenle binanın depreme karşı daha güvenli olmasını sağlar. Çatı oturmasına sebebiyet vermez. Çatılarda iyi bir yalıtım sağlamasının yanı sıra mahya ve derelerde çinko gerektirmez. Kolay ve hızlı uygulanır.


 
ÜRÜNLERİŞ BAŞINDA BİZ!REFERANSLAR İLETİŞİM S.S.S.
Ahşap'a Dair Herşey... _ Ahşap Ev - Tuval Çıtası - Tuval - Şövale - Bahçe Mobilyaları - Seren - Lambiri - Deck - Alın Tahtası - İthal Kereste - Yerli Kereste - Cam Çıtası _ DURSUNBEY / BALKIESİR TEL: 0549 870 16 16 - Copyright ©