ÜRÜNLER
İŞ BAŞINDA BİZ!
REFERANSLAR
İLETİŞİM
S.S.S.
Çanakcı Ahşap
Profil & Sanayi
Neden Ahşap Yapı?
Lamine Ahşap Nedir?
Ahşabın İçeriği
Kereste Nasıl Korunur
Ahşap Evlerin Özellikleri
Nasıl Ahşap Tercih Etmelisiniz
Pergole Nedir?
Kamelya Nedir?
Veranda Nedir?
Nasıl Ahşap Tercih Etmelisiniz

NASIL AHŞAP TERCİH ETMELİSİNİZ

Ahşap, insanlığın binlerce yıldır kullandığı en eski yapı malzemesidir ve Anadolu'da binlerce yıldır kullanılmaktadır. Halen metropoller içerisinde azda olsa asırlara dayanan ahşap yapılar görmek mümkündür. Ahşap yapının bu kadar yaygın olmasının haklı sebepleri mevcuttur. Bunlardan birkaçını sıralamak gerekirse;

Ahşabın ağırlığı betondan 5 kat, çelikten 13 kat daha hafiftir.

Bilindiği üzere depremlerde binalara nüfuz eden kuvvetler yapının ağırlığı ile doğru orantılıdır. Hafif olmasından dolayı deprem kuşağında bulunan Türkiye'de ahşap yapılar tercih etmek çok mantıklı bir davranıştır.

Ahşabın taşıma gücü beton ve çelikten daha yüksektir.

1 kg ahşap 1 kg beton veya çelikten daha fazla yük taşır.
Ahşap insan sağlığına en uygun olan yapı malzemesidir; kesinlikle rutubet yapmaz. Ahşap betonun aksine radon gazı üretmez. Beton bir binada 300 bekerel radon gazı var iken ,ahşap bir binada en fazla 10 bekerel radon gazı mevcuttur.

Ahşap geridönüşüm'e müsait bir malzemedir.

Kalıntıları doğada yok olur ve zarar vermez. Üretiminden kurulumuna kadar daima çevre dostudur. İşlenirken gereken enerji düşük olduğu için atmosfere oldukça az bir miktarda zararlı gaz salınır. Ahşap akarsuları ve denizleri kirletmez, 4/3 ü sular ile çevrili ülkemiz için oldukça sağlıklıdır.
Mükemmel derecede ısı yalıtımı sağlar; demirin 58, betonun 2,1 ,tuğlanın 0,3 iken ahşabın ısı iletme katsayısı sadece 0,2 dir.

Ahşap son derece enerji dostudur;

ısı kaybı yok denecek kadar azdır. 10 cm kalınlığındaki bir ahşap, 160 cm lik bir betonun izolasyon değerine eşittir. Bu sebeple ahşap bir evi ısıtmak beton bir binayı ısıtmaktan neredeyse 15 kat daha kolaydır. Daha kolay ısınması hem yakıt sarfiyatını azaltacak hem de doğaya salınan zararlı maddeleri en aza indirgeyecektir.

Yangına karşı daha dirençlidir;

şaşırmış olabilirsiniz fakat evet ahşap ısı yalıtım özelliği yüksek olduğundan, yangına çelik bir yapıdan daha fazla dayanır. Hücreli yapısı ve yapının esasını oluşturan selülozdan dolayı , ısı bakımından kötü bir iletkendir. Çelik yapı yangında genleşerek 10-15 dakika içinde çökerken, genleşmesi sıfır olan ahşap taşıyıcı gücünü kaybedene kadar yaklaşık 1 saat ayakta kaldığı bilinmektedir. Unutmayın böyle bir kazada durumda saniyeler bile çok önemlidir !
Tüm imalatımız yenilebilen ormanlardan elde edilen kereste ile yapılmaktadır.

 
ÜRÜNLERİŞ BAŞINDA BİZ!REFERANSLAR İLETİŞİM S.S.S.
Ahşap'a Dair Herşey... _ Ahşap Ev - Tuval Çıtası - Tuval - Şövale - Bahçe Mobilyaları - Seren - Lambiri - Deck - Alın Tahtası - İthal Kereste - Yerli Kereste - Cam Çıtası _ DURSUNBEY / BALKIESİR TEL: 0549 870 16 16 - Copyright ©